Zasady bhp podczas użytkowania instalacji elektrycznej.
Obsługa urządzeń i instalacji elektrycznych jest związana z niebezpieczeństwem porażenia prądem w wyniku zużywania się urządzeń, nieprzewidzianych awarii lub nieostrożności obsługującego. Sposoby ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym są określone w zarządzeniach byłego Min. Górnictwa i Energetyki oraz Min. Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z 31 grudnia 1968 r. i dotyczą napięć do 1 kV (1000 V).
Do środków ochronnych zaliczamy:
- jako środki podstawowe:
• izolowanie części urządzeń znajdujących się pod napięciem,
• osłony uniemożliwiające dotknięcie do części znajdującej się pod napięciem,
• umieszczenie części pod napięciem w miejscach niedostępnych lub trudno dostępnych, np. na wysokości,
- jako środki dodatkowe:
• uziemienie ochronne,
• zerowanie,
• wyłączniki przeciwporażeniowe,
• izolację ochronną,
• ochronne obniżenie napięcia roboczego,
• separację odbiorników,
• izolowanie stanowisk.
Uziemienie ochronne polega na połączeniu przewodem specjalnego zacisku znajdującego się na obudowie maszyny z przedmiotem metalowym stykającym się bezpośrednio z ziemią i przeznaczonym wyłącznie do tego celu (rura, blacha lub metalowa taśma zakopana w ziemi). Celem uziemienia jest zapobieżenie porażeniu pracownika w przypadku wystąpienia napięcia na częściach maszyny, które w normalnych warunkach nie bywają pod jego działaniem.
Zerowanie to fabrycznie wykonane połączenie obudowy silnika lub maszyny z przewodem zerowym sieci za pomocą dodatkowego przewodu, znajdującego się w kablu elektrycznym doprowadzającym prąd. Można je stosować przy podłączaniu silników lub maszyn z silnikami do sieci cztero-przewodowej prądu trójfazowego z uziemionym przewodem zerowym.
Stosowanie równocześnie zerowania i uziemienia różnych odbiorników przyłączonych do tej samej sieci czteroprzewodowej jest zabronione.
Wyłączniki ochronne (przeciwporażeniowe) stosuje się w przypadku, gdy niecelowe jest stosowanie uziemienia lub zerowania. W chwili pojawienia się napięcia na obudowie maszyny następuje samoczynne przerwanie dopływu prądu do silnika. Izolację ochronną (dodatkową) stanowią: izolacja podłogi, chodniki oraz noszone przez pracowników rękawice z materiałów nie przewodzących prądu i nie pochłaniających wilgoci itp.
Ochronne obniżenie napięcia roboczego uzyskuje się przez stosowanie transformatorów obniżających napięcie do 24 V, które uważa się za bezpieczne dla człowieka. Jest ono stosowane najczęściej do oświetlenia miejsc pracy w wilgotnych pomieszczeniach i przy dużym nagromadzeniu metalowych elementów.